Булінг в школі – це серйозна проблема, з якою стикаються діти по всьому світу. Найчастіше глузування, погрози та інші прояви агресії з боку однолітків виникають саме у шкільному середовищі. В даній статті ми розглянемо різні види булінгу, причини його виникнення, а також розповімо про те, як батьки можуть допомогти своїй дитині впоратися з цією проблемою. Ви дізнаєтеся, як розпізнати ознаки булінгу, як поговорити з дитиною про її почуття і захистити від подальших знущань.
Найрозповсюдженіші форми булінгу
Булінг – це серйозна проблема, яка чинить руйнівну психологічну дію на жертву. Він проявляється в різних формах, кожна з яких завдає шкоди по-своєму. Пропонуємо детальніше розглянути основні види булінгу:
- Словесний. Цей тип цькування виражається через використання образ, принизливих прізвиськ, насмішок, погроз та негативних зауважень щодо зовнішності, фізичних або психологічних рис, релігійних переконань тощо.
- Фізичний. Включає удари, штовхання, небажані дотики або підніжки – будь-які дії, що завдають фізичного болю чи дискомфорту.
- Матеріальний. Пов’язаний з вимаганням грошей, псуванням або викраденням особистих речей – все, що призводить до матеріальних збитків.
- Соціальний. Цей вид булінгу спрямований на ізоляцію учня від інших, коли з ним не спілкуються, не запрошують до спільної діяльності, ігнорують, внаслідок чого він почувається самотньою.
- Кібербулінг. Здійснюється через інтернет і включає анонімні погрози, переслідування, мовчазні дзвінки, образливі коментарі, а також розповсюдження чуток у соціальних мережах.
Причини булінгу у школі
Найпоширенішими факторами, які сприяють булінгу, є:
- Індивідуальні особливості. Об`єктами цькування часто стають школярі з вираженими фізичними чи психологічними особливостями або ті, хто відрізняється за зовнішнім виглядом, якістю одягу чи кольором волосся.
- Сімейне середовище. В школі часто булять дітей, які не мають підтримки з боку батьків чи довірливих стосунків у сім`ї. Або навпаки, якщо дитиною надто опікуються і контролюють кожен її крок, це може викликати насмішки в колективі.
- Ситуаційні умови. Мобінг може бути спровокований стресом, авторитарним підходом до навчання, недостатньою увагою з боку вчителів або байдужістю шкільного колективу до проблем.
- Соціальні фактори. Цькування часто виникає на підґрунті стереотипів, соціальних норм, нерівності за рівнем доходів чи впливу соціальних мереж та інтернету.
- Особистість булера. Зазвичай ініціатором булінгу є хлопець або дівчина з проблемами у вихованні, яка таким чином намагається самоствердитися. Будучи закомплексованою або надмірно самозакоханою, вона отримує задоволення від негативних емоцій і прагне здобути авторитет у групі.
Якщо ви переймаєтеся тим, що ваше дитя можуть булити в навчальному закладі, переходьте на сайт YES™. Там ви знайдете не тільки якісні канцелярські товари, а й багато корисної інформації стосовно цієї теми.
Як допомогти дитині: рекомендації для батьків
Знаючи, що таке булінг, вам буде простіше розпізнати його ознаки у своєї дитини. При виникненні підозр щодо знущання в школі, перше, що потрібно зробити – поговорити з малюком у спокійній обстановці. Діти можуть закриватися та не хотіти розмовляти. В такому випадку слід звернутися до вчителів або шкільного психолога. Якщо підтвердиться факт цькування, необхідно вжити заходів для розв’язання проблеми.Що ми можемо порадити батькам:
- Не залишайте ситуацію без уваги. Деякі дорослі намагаються уникнути розбору ситуації, говорячи дитині "саме минеться" або "не бери близько до серця". Такі слова можуть тільки віддалити школяра і знизити рівень його довіри до батьків.
- Якомога більше говоріть з дитиною. Почніть з підтримуючої розмови, щоб малюк відчув вашу турботу і готовність допомогти. Запевніть, що ви на його боці і готові діяти.
- Уникайте конфліктів на публіці. У складних ситуаціях деякі батьки можуть реагувати емоційно, вирішуючи публічно з’ясувати стосунки з кривдником. Однак погрози чи крики тільки посилюють агресію і надають булеру додаткові підстави для знущань.
- Знайдіть дитині заняття до душі. Допоможіть першокласнику знайти гурток чи секцію, яка їй подобатиметься. Там вона зможе досягти успіху та стати більш впевненою в собі. Це своєю чергою допоможе їй відстоювати свої інтереси в колективі.
- Зверніться до психолога. Спільний візит до фахівця буде корисним і для дитини, і для батьків. Кваліфікований психолог допоможе розібратися в ситуації та знайти шляхи для вирішення.
- Розгляньте варіант зміни навчального закладу. У крайньому разі можна обміркувати переведення до іншого класу або школи, якщо інші методи не дали результату.
Важливо, щоб школяр почувався впевнено у шкільному середовищі. Цьому сприяють різні чинники, включаючи якісне та стильне канцелярське приладдя. Саме така продукція випускається під брендом YES. Переходьте на сайт виробника, щоб ознайомитись з асортиментом товарів та дізнатися, де їх можна придбати в Києві.