
Своєчасна та коректна реєстрація податкових накладних – запорука податкової дисципліни підприємства. Через помилки можете наразитися на штрафи. Розглянемо ключові вимоги
Строки реєстрації накладних
Податкова накладна та коригування мають бути затверджені кваліфікованим підписом керівника підприємства чи бухгалтера, якщо такі документи складені в електронній формі (Порядок № 1246).
Експерти порталу «Головбух» роз’яснюють, що строки реєстрації податкових накладних та РК такі:
- за І половину місяця є 5 число наступного місяця;
- за ІІ половину – 18 число.
Під час воєнного стану реєстрація податкових накладних та РК, які були подані у граничний для реєстрації строк, здійснюється не пізніше наступного дня з дати подання таких накладних чи розрахунків коригування.
Помилки при заповненні накладної
Якщо у податковій накладній платником ПДВ були допущені помилки, то їх можна виправити через розрахунок коригування до цієї накладної. У Додатку 2 Порядку № 1307 викладена затверджена форма розрахунку. Податкова накладна та розрахунок коригування мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних – електронний обіг. Відповідно до суті помилки такий розрахунок має скласти продавець чи покупець.
Найчастіше помилки можуть бути:
- у реквізитах заголовної частини ПН;
- у кількісних та/або вартісних показниках табличної частини ПН;
- Єдиний реєстр податкових накладних містить дві чи більше накладні, складені відносно однієї і тієї ж операції постачання товарів/послуг.
Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію
Платник ПДВ несе фінансову відповідальність у вигляді штрафу за неподання податкової звітності до контролюючих органів або за несвоєчасну реєстрацію ПН (ПК):
- за кожне неподання або несвоєчасне подання декларації чи розрахунку – 340 грн;
- якщо платник податку вчинив порушення повторно та подав податкову звітність невчасно до контролюючих органів, і таке порушення трапилось протягом року з моменту отримання платником ПДВ штрафу за неподання декларації – 1020 грн.
Перевірка відповідності даних
Відповідно до вимог Податкового кодексу України під час камеральної перевірки, яка проводиться виключно на території ДПС та в її приміщенні. Перевірка проводиться на підставі даних, які були зазначені у податковій декларації платника ПДВ. Таку перевірку проводять посадові особи на підставі направлення про її проведення та без спеціального рішення керівника органу ДПС.
Податківці мають перевірити всю наявну податкову звітність в повному об’ємі. При цьому, податківцям не обов’язково мати згоду платника податків на проведення такої перевірки. Платник податків може не бути присутнім під час проведення перевірки.
Перевірка настає протягом 30 календарних днів з моменту отримання податковим органом податкової декларації щодо заявлених в ній даних.
Тому, органи податкової служби мають право провести камеральну перевірку декларації з податку на додану вартість протягом 30 календарних днів після граничного терміну отримання податкової декларації.
Електронний обіг податкових накладних
В Україні електронний обіг податкових накладних регулюється законодавством, яке передбачає обов`язкове використання електронних підписів та захисту даних. Це забезпечує юридичну силу електронних документів.
ЄРПН – це Єдиний електронний реєстр податкових накладних, база даних, що була створена органами ДПС в системі електронного обігу ПДВ. Кожен платник податку може увійти до реєстру через особистий кабінет платника податку. У вікні в режимі реального часу платник податку може побачити дані про всі складені, видані та отримані податкові накладні та розрахунки коригувань.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних містить загальні положення реєстрації ПН та РК. Даний порядок затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.