Кіста молочної залози є досить розповсюдженою проблемою серед жінок. Вона може виникати у будь-якому віці, але частіше спостерігається у жінок репродуктивного віку. При цьому кіста молочної залози є рідкістю серед жінок під час та після менопаузи. Зазвичай ця проблема пов`язана з гормональними змінами під час менструального циклу. Більшість кіст молочної залози є доброякісними, отже, відносно безпечними для здоров’я жінки.
Що таке кіста молочної залози?
Кіста грудей — це об’ємна структура, яка виникає в тканині молочної залози з розширеними протоками. Це зазвичай невеликий, заповнений рідиною утвір, який може бути відчутний під час самостійного обстеження грудей або ж виявлений під час медичного обстеження.
Структурно кіста складається з м`якого, водянистого вмісту, що розташований всередині капсули з тканини молочної залози. Хоча в більшості випадків кісти є безпечними для здоров’я жінки та несхильними до ускладнень, варто звернутися до лікаря для точного визначення природи утворення, якщо ви помітили одну чи декілька його ознак.
Чим проявляється кіста молочної залози
У багатьох випадках кісти молочної залози є безболісними та безпечними. Проте це не означає, що кісту грудей важко помітити. Зазвичай її симптомами є:
- відчуття м’якого рухомого утворення у грудях під час пальпації;
- помірні больові відчуття в грудях, що з’являються або підсилюється під час менструації;
- мутно-жовті, зеленкуваті виділення із сосків;
- підвищення чутливості грудей.
У деяких випадках відмічається збільшення молочної залози в розмірах, зазвичай асиметричне.
Чому з’являються кісти молочної залози?
Кіста молочної залози може виникнути внаслідок різноманітних факторів. Однією з головних причин є нерегулярні зміни гормонального фону в організмі жінки. Зміни цієї гормональної активності можуть призводити до збільшення розмірів молочної залози і, як наслідок, сприяти утворенню кісти під дією гормонів, набряку і гормонального запалення.
Також важливо враховувати вплив стресу, гормональної терапії та порушень менструального циклу. Як бачимо, першопричиною у більшості випадків є саме гормональний дисбаланс.
Діагностика та лікування кісти молочної залози
Для діагностики кісти молочної залози мамолог використовує клінічні, лабораторні та інструментальні дослідження. Після огляду та пальпації при підозрі на кісту молочної залози призначається УЗД — це дослідження дозволяє підтвердити наявність утворення та визначити його розміри. Для отримання більш детального зображення кіст та їхньої консистенції інколи застосовується мамографія, МРТ.
Кіста молочної залози не завжди потребує лікування. Якщо вона маленька в розмірах та не викликає дискомфорту у жінки, мамолог просто призначає спостереження утворення в динаміці.
У випадках, коли кіста велика або супроводжується болем, лікар може вирішити видалити її вміст або рідину шляхом пункції — ТАБ. Також з метою зменшення кісти у розмірах може використовуватися антигормональна терапія. Фахівці OKSAL.med завжди готові надати консультації щодо діагностики та лікування кіст.